Teraristika.net

Všechny informace na jednom místě

Užovka hladká
Užovka hladká | foto: Wikipedie

Užovka hladká, latinsky Coronella austriaca, zaujímá ve světě nejedovatých chovných hadů zvláštní místo. Ačkoli je rozšířená skoro po celé Evropě, je na její chov potřeba povolení. Důvodem je specifický způsob života tohoto hada a jeho citlivost na životní podmínky, které jsou stále více narušovány lidským faktorem.

Rozšířená, přesto občas obtížně přežívá

Tato užovka vytváří jen nepočetné kolonie, které tak mohou být snadno zničeny. Má řadu nepřátel. I obyčejné slepice dokáží během krátkého odbobí zničit celé společenství hadů.

Užovka hladká je citlivá na změny v půdě, proto ji většinou nenajdeme na zemědělských plochách. Přirozených míst k jejímu životu postupně ubývá.

Aby toho nebylo málo, připomíná tento had zmiji, proto ji lidé pronásledují a zabíjejí. Výjimkou ale nejsou ani nezodpovědní chovatelé, kteří hada uloví ve volné přírodě a umístí do svého terária.

Zajímavosti

Užovka hladká je zajímavá tím, že je živorodá, rodí živá mláďata. Dorůstá délky až 80 cm, většinou však narazíme na jedince dlouhého okolo 60 cm. Dožívá se přibližně 10 let a hlavní součástí jejího jídelníčku jsou ještěrky, v menší míře jiní hadi, hlodavci a hmyz.

Potřeby pro teraristiku a akvaristiku

Pridat.eu

  1. Eva Said,

    A jak reaguje na doteky? Je klidná? Nebo spíše kousavá? Je to pro mne vhodný had, pokud ji chci brát často do rukou?

Přidat komentář