
Velikost: | 20 – 30 cm |
Potrava: | Cvrčci, šváby, sarančata apod. |
Rozmnožování a kladení vajec: | 4x – 8x ročně, 1 – 2 vejce |
Gekončík noční je oblíbený a rozšířený mazlíček. Zaujme nejen svými barevnými mutacemi. Jde o krásného a poměrně nenáročného plaza.
V teráriu chováme buď pouze samičky, nebo samce s několika samičkami – více samců najednou by se nesneslo a kombinace jednoho samce a samičky je z důvodu přílišné živosti samců nevhodná.
Stejně jako nechováme více samců najednou, neumístíme gekončíka nočního s jinými druhy gekonů.
Terárium a potrava
Doporučujeme velikost 60dx50hx50v cm, pro větší počet zvířat obstaráme prostornější terárium. Můžeme umístit zářivky, v dobře osvětlené místnosti to ale není nutností. Rozhodně ale nezapomeneme na topný kámen, v kombinaci s 25W žárovkou.
Gekončík je velký průzkumník a rád zalézá do nejrůznějších prostor. Proto mu terárium vybavíme všemožnými skrýšemi. Přidáme i terásky a vyvýšeniny.
Gekončík noční je masožravec, vyžaduje živou potravu. Krmíme obden běžným krmným hmyzem:
- cvrčci;
- šváby;
- Sarančata;
- …
Hmyz vždy obalíme ve vitamínech a minerálech.
Dospělcům občas přidáme holátka myší.
Vodu dáváme do misky a denně měníme.
Zimování
Zimování je přirozenou součástí života gekončíků. Na podzim nebo v zimě vypneme zdroj tepla a necháme v teráriu běžnou pokojovou teplotu. Přestaneme krmit živou potravou.
Pokud některý z gekončíků zhubne, přestaneme u něj se zimováním.
Období zimování, trvající 1 – 3 měsíce, začneme plynule ukončovat postupným rozsvěcováním a zvyšováním teploty, až se dostaneme na normální úroveň.
Rozmnožování, péče o vejce a chov mláďat
Po úspěšném zimování připustíme zdravé jedince o minimální hmotnosti 45 g k páření. Při tom se sameček zakousne samičce do krku a zasune pod ní ocas. Celý proces trvá jen několik sekund, ale vícekrát se opakuje.
Kladení vajec
Do připraveného kladiště se substrátem. 1 – 2 vejce, výjimečně více.
Péče o vejce – inkubace
Vajíčka přemístíme do vhodného inkubátoru s vybraným substrátem, nejčastěji SERAMIS. Vejce do poloviny zapustíme.
Noví gekončíci jsou na světě
Po vylíhnutní dáme mláďátka do plastových nádobek. Dodržujeme pravidlo stejně velkých mláďat u sebe. Před umístěním do terária necháme každého gekona na zkoušku v minimálně 30denní karanténě.
foto: Wikipedia.org
tohle je super stránka
Tento druh gekončíka můžu opravdu doporučit..nenáročný na chov a jsou moc krásní.
Dobry den chtela jsem se zeptat nas-gekoncik prestal zrat ? ted tady u vas ctu ze se muzou zazimovat a mame prestat davat zivou stravu tak co jim mame davat zrat kdyz jsou to masozravci dekuji za odpoved
Přidat komentář