Teraristika.net

Všechny informace na jednom místě

Chameleoni jsou naprostým přírodním unikátem. A to nejen díky své schopnosti měnit barvy. Proslulý je i jejich zrak a dokonalá stavba očí. Tento plaz je vhodný pro zkušenějšího chovatele, který má skvělý přehled o skladbě potravy, vybavení terária a dalších nezbytných věcech.

Péče o chameleona je náročnější než například o agamu. Aby váš chovanec vedl spokojený život, je tedy nezbytné nastudovat ověřené informace z odborné literatury, zabrousit na tématická fóra a poradit se s dalšími chovateli.

Co je potřeba, než začneme s chovem

Terárium

Chameleon dosahující délky 40 cm (nejčastěji chovaný chameleon jemenský) potřebuje terárium o rozměrech 50x50x100 cm. Pokud chováme více jedinců najednou, vypočteme pro každého prostor koeficientem 1,5–2.

Důležité je vytvořit v teráriu podobné podmínky, jaké ma druh chovaného chameleona ve volné přírodě (pomocí bodových a UV lamp, vodních čerpadel, větví..). Jako podklad použijeme kyprou půdu.

Denně kontrolujeme stav terária, odstraňujeme trus apod. Vodu v kapátku měníme každý den. Jednou za pár týdnů omyjeme sklo a prokypříme substrát. Zhruba jednou za tři měsíce substrát vyměníme.

Potrava

Z 99 % tvořena drobným hmyzem (jedno zvíře z 10 přijme i rostlinnou složku, někdy však pouze z důvodu dehydratace). Sledování při lovu je skvělá podívaná. Zvíře vyčkává na místě, dokonalým zrakem pozoruje okolí a jakmile se kořist přiblíží, chameleon vystřelí jazyk dlouhý stejně jako tělo.

Složení potravy

 • Hmyz: cvrčci, sarančata, pavouci, mouchy, kobylky, motýli
 • Rostlinná složka: květy, ibišek, jablka, hrozny, jahody, maliny, rajčata, salát, okurek, mrkev

Živý hmyz koupíme v každém zverimexu.

Abychom měli jistotu, že chameleon bude zdravý, posypeme – u mláďat – hmyz jednou denně vitamíny a minerály (bez D3), u dospělců to samé třikrát týdně. Drcenou sépii zajišťujeme stále.

Voda a pití

Chameleon pije pouze stékající/kapající vodu. Pro pití stojaté vody z misky není uzpůsoben. Proto zajistíme kapátko .

Potřeby pro teraristiku a akvaristiku

Pridat.eu

 1. Denisa Said,

  Prodávám plnš vybavené terárium. http://inzerce.chovzvirat.com/92705-plne-vybavene-terarium.html

 2. Du Said,

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám takový problém. Mám 7-měsíční samičku a minulý týden jedla velmi slabě. Naposled v neděli snědla 2 cvrčky.. jinak mi nechce žrát, nekadí, je bojácná, apatická a zpomalená. Jinak má živou povahu ráda chodí ven, těď ani nechce. Nevím co mám dělat… a nechci ať mi umře ,je to naše zlatíčko. Podmínky má pořád stejné..Rosíme,má v terárku živé rostliny, jako podloží má kokosovou dřť a teplotu má také správnou.. Prosím kdyby někdo měl podobné zkušenosti a věděl by co s tím napište mi , mockrát děkuji byla bych moc ráda…mám o ni strach

 3. Michaela Slezáková Said,

  Dobrý den,

  uvažuji nad pořízením chameleona,terárim budu mít zhruba 55x65x170,ale chtěla bych k němu i nějakou ještěrku nebo agamu. Je to možné? snesou se?
  Děkuji za včasnou odpověď.

 4. anna suchardová Said,

  do kolika se dožijou

 5. andrea Said,

  plánuju jednoho chameleona ale nejradši bych chtěla pardálího než jemenskýho,oba druhy mění barvu?

 6. Josef Štěpán Said,

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na možné problémy a řešení chameleona jemenskeho. Mám ho doma, ale už delší dobu nechce vubec žrát. Dnes jsem mu skusil dát do tlamičky vodu s roztokem hroznoveho cukru abych ho navnadil jak jsem našel na internetu, ale potravu dva cvrčky co jsme mu dali přímo do tlamičky včera tak vyzvracel a nevypadá, že by trávil. Je nějaký řešení? Díky moc Štěpán z Jihlavy

 7. dusan Said,

  co pouzivate za substrad na podlahu chamikum?????????

 8. majda Said,

  Dobrý den,
  Muj chameleon porad pada z vetvi a je vetsinou dole v terarku. My si myslime, ze ma neco s nohama, ze se neunese. Nevite co mu muze bejt?

Přidat komentář