Krásný, klidný a nenáročný plaz
Agama vousatá (Pogona vitticeps) je nádherný plaz pocházející z oblastí buší, pouštních biotopů a oblastí porostlých stromy. V dospělosti dosahuje s ocasem délky cca 60 cm a váží okolo 500 g. Jde o krásného chovance, který je díky své nenáročnosti doporučován hlavně začínajícím chovatelům.
Za své přízvisko agama vousatá vděcí ostnatým šupinkám, které má na hlavě a po bocích těla. Pokud se cítí ohrožena a chce zastrašit protivníka, otevře tlamičku a napřími ostny na hlavě. To je ale jediné, co od ní hrozí. Je to velmi klidný plaz, kterého mohou vzít do ruky i děti.
Známým je i roztomilé „salutování“, které agamka dělá přední končetinou buď přímo na chovatele, nebo na jinou agamu. Jde o výraz podřízenosti k jinému tvoru. Sociální chování v podobě pohybů těla je pro život agam důležité. Takto se dorozumívají jak s ostatní agamami, tak s chovatelem.
Charakteristika agam
- Barvy: základní pískově hnědožluté, dále šedé, žluté, oranžové i červené
- Potrava: zhruba 50 % živočišná složka, 50 % rostlinná
- Pohlavní dospělost: 12–18 měsíců
- Průměrný věk: 10 a více let
- Počet vajec ve snůšce: obvykle 10 až 25, může ale být i 60 a více
- Počet snůšek do roka: obvykle dvě
- Velikost vajec: 24 x 14 mm, dva až tři g
- Inkubace vajec: 68–96 dnů
- Velikost a váha mláďátek po vylíhnutí: 9–11 cm, 2,5 g
Jak agamám vytvořit domov – terárium
Doporučený prostor pro dospívající a dospělou agamu je plocha terária velká 60 x 160 cm se standardní výškou 60 cm.
Protože agamy ve volné přírodě rády vyhlíží na své okolí, je dobré jim stejné podmínky vytvořit i v teráriu – vyvýšeniny pomocí větví, kamenů apod. Samozřejmostí je vhodné osvětlení, podklad a další nutné součásti terária. Konkrétní informace získáte od zkušeného chovatele, od kterého agamu koupíte.
Ideálním teráriem je například Lucky Reptile Furni-Tarrium.
Jak často a čím krmit – potrava
Rozdělení potravy se liší od zvířete ke zvířeti, ale základní pravidla zůstavají stejná. Každý chovatel po čase pozná, co je pro jeho mazlíčka nejlepší. V literatuře se můžeme například dočíst, že skladba stravy by u dospělých jedinců měla být ze 70 % tvořena rostlinnou složkou a zbytek by měl být živočišný. Mnoho chovatelů však preferuje přesně opačné schéma.
Krmení dospělců
3–4 týdně. Dospělé agamy dokáží sníst velké množství hmyzu, aniž by jim hrozila obezita. Naproti tomu při krmení holátky myší a potkanů je riziko nežádoucího přibrání na váze velké.
Krmení mláďat
Mláďáta do čtyř měsíců krmíme dvakrát denně. Starší jedince jednou denně.
Na vodu postačí miska. Agamy pijí rády zvláště po ránu.
mam agamu bojovnou a potřebovala bych nějakou knihu s rady jak o ni pečovat
Dobrý den,cca před 5týdny jsem si pořídila 2agamy(měsíční)-podle chovatele samce a samici. Terárium mám udělané tak jak má být….Po 2týdnech mi zemřela samice(omezovala jídlo spíše lenošila) Myslela jsem si že jen bylo něco v nepořádku….Nedávno mi zemřel samec(ten jedl v pořádku nebyly s ním žádné problémy až jeho osudný den dostal cvrčka a pak už jen ležel na vyhřátém kameni a a čekal na smrt) Potřebuju pomoc! Bylo něco špatně?? Chci si pořídit další agamky,ale nechci aby znova zemřely. Děkuju za jakoukoliv pomoc.
Dospělé agamy dokáží sníst velké množství hmyzu i 30 cvrčků jak mám vyzkoušeno.
Dobrý den.Chovám v téráriu dvě cca roční agamky, jedna z nich je mnohem větší i když dnem narození se příliš nerozcházejí. Ta větší má zcela jistě dominantnější postavení, které jsem vysledovala z jejího chování. Ovšem není nijak agresivní a myslím, že spolu vycházejí.
Nevím, co ovšem znamená….. Ta větší občas kýve mohutně a rychle hlavou nahoru a dolů a přitom se dívá ven z terária nebo se přiblíží k menší agamce občas ji olízne a hned začne mohutně a rychle hlavou nahoru a dolů. Dost často v těchto chvílích má část v oblasti mezi spodní čelistí a krkem výrazně zbarvenou dočerna. Co mi chce a druhé agamce říci? Chci tomu rozumět, případně řešit, pokud se jedná o nějaký problém. Moc děkuji za odpověď, Ilona
Lze agamu krmit hlavně zeleninou? O jakou masitou stravu má zájem. Je chov agamy složitý? Máme zkušenost jen se suchozemskou želvou. Opravdu se dá agama „ochočit“ ? Je vhodná pro začínajícího chovatele? Jak velké terárium doporučujete. V každé literatuře jsem se dozvěděla něco jiného. Děkuji za laskavou odpověď
S přáním pěkného večera
Jana lažková
agama je prekrasne zvire. Děkuji za všechny informace.
Dobry den prosím Vás mám dotaz pořídili jsme si agamu mame ji 1,5 r. takže má 2 roky.Letos poprvé měla snůšku,ale nemám samce takže vajíčka byla planná.Ta první snůška byla 4,7,2013 a ted po třech tydnech 27,7,2013 opět snesla další vajíčka poprvé měla 35 ks a dnes jsem to ještě nepočítala ale těch 30 tam má určitě.Vím že mají dvě snůšky,ale dělá mi starost,že tak brzo po sobě samce zase neměla takže jsou planná je to normální?Děkuji za odpověď Markéta
Přidat komentář